Zarówno sklejka, jak i płyta wiórowa są surowcami powszechnie znanymi, wykorzystywanymi najczęściej w przemyśle meblarskim czy budowlanym. Kto by jednak pomyślał, że zarówno poczciwa sklejka, jak i surowa płyta wiórowa może stanowić świetny materiał na designerskie wnętrze?
Sztuka ze sklejki i płyty wiórowej
Otóż idea taka pojawiła się w głowie kreatywnego architekta wnętrz, który wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów dysponujących niewielkim budżetem, ale wrażliwych na piękno i chcących przebywać w otoczeniu pozbawionym sztampowości i nudy, wykazał się w obydwu zleceniach inwencją twórczą i koncepcyjnością. Nietrudno jest mając talent i fundusze wykreować zjawiskowe aranżacje. Sztuką jest stworzyć fantastyczne, wysmakowane wnętrze dysponując środkami pozwalającymi na użycie niedrogich materiałów – a to z pewnością udało się projektantowi osiągnąć w obydwu przypadkach.
Zarówno właściciele domu, który został wykończony sklejką, jak i klienci, którzy zdecydowali się na płytę wiórową, dysponowali niewielkim budżetem, oczekiwali wnętrz naturalnych, ciepłych wizualnie, z wykorzystaniem dużych ilości drewna a jednocześnie nieco surowych, prostych i funkcjonalnych.
Meble z płyty wiórowej i sklejki
W pierwszym z prezentowanych domów w każdym niemal pomieszczeniu króluje sklejka. Jest obecna w postaci części kuchennych szafek, zamiast „fartuszka” oddzielającego również w kuchni niesklejkowe szafki stojące od wiszących, jako ogromny stół w jadalni i sufit nad salonem. Sklejką wyłożone są też podłogi (nie tak drogie jak drewniane, a jednak naturalne) w pokojach dziecięcych oraz część ścian. W łazience sklejkowa jest okładzina stelażu kompaktowej toalety, system pojemnych szaf przesuwnych w korytarzu również wykonany jest w całości ze sklejki, a sypialnia to sklejkowe pudełko – ściany, sufit i podłoga – wszystko ze sklejki. Efekt? Bardzo ciepłe, ciche i przytulne, naturalne wnętrze, wcale nieprzytłaczające i niezwykle optymistyczne.
Dodatki z płyty wiórowej i sklejki
Mieszkańcy tego nietuzinkowego domu chyba muszą być zadowoleni z pomysłu architekta i wnętrz, w których żyją, ponieważ zdecydowali się po kilku latach, kiedy wraz z napływem funduszy przyszedł czas na ocieplenie budynku i wybór elewacji, na zastosowanie sklejki właśnie. Oczywiście, sklejka przeznaczona do tych celów jest produkowana z odpowiednich gatunków drewna i w specjalnej technologii, różnej od technologii stosowanej do produkcji sklejki do zastosowań wewnętrznych, dlatego doskonale nadaje się na okładziny zewnętrzne służąc użytkownikom przez długie lata i ciesząc oko oryginalnym designem.
W drugim, „wiórowym” domu, architekt wnętrz zestawił płytę wiórową z eleganckimi, jasnoszarymi, stylizowanymi na kamienne, ascetycznymi podłogami z matowej ceramiki oraz bielą ścian nośnych i stropów, co dało zaskakująco dobry efekt, mimo że płyta wiórowa jest właściwie wszechobecna – pokrywa część wewnętrznych skosów dachu, wykonano z niej meble kuchenne, zbudowano większość ścianek działowych pozostawionych w stanie surowym (choć bardzo starannie wykończonych). W tym domu płytę wiórową można zobaczyć w każdym pomieszczeniu – nawet w łazience, choć tu, ze względu na jej niewielką odporność na wilgoć – w bardzo ograniczonym zakresie (szeroka rama lustra i szafka z dala od źródeł wody)
Zalety wykorzystania płyty wiórowej i sklejki
Zarówno wnętrzom, gdzie dominantę stanowi płyta wiórowa, jak i domowi pokrytemu zewnątrz i wewnątrz sklejką, nie można odmówić urody a architektowi – pomysłowości. Tym bardziej, że w obydwu przypadkach mając do dyspozycji niewielkie fundusze, zaprojektował ciekawe wnętrza z materiałów, które poza pełnieniem funkcji okładzin czy mebli spełniają również rolę dodatkowej izolacji cieplnej (co niesie za sobą dalsze oszczędności) i akustycznej pozytywnie wpływając na komfort użytkowania pomieszczeń.