Meble kuchenne w kolorze białym wydają się nowoczesnym rozwiązaniem i rzeczywiście tak jest. Obecnie moda kuchenna stawia na kolor biały w dużej mierze żonglując dodatkami w różnych kolorach i odcieniach. Nowoczesne ale nie nowe rozwiązanie. Przecież białe szafki kuchenne znały już nie tylko nasze babcie ale od wieków kolor biały kojarzył się z pomieszczeniem zwanym kuchnią. Czasy się zmieniły i przede wszystkim zmieniły się kuchenne kształty. Mało znajdziemy zaokrąglonych rogów na przykład blatów – praktycznie żadnego kuchennego elementu nie szlifuje się na półokrągło – i to jest jedna z wielu różnic występujących podczas porównania budowy kuchni kiedyś a dziś.
Kuchnia w białym kolorze
Meble kuchenne i ich kolor wybrane, co dalej? Dobranie białej podłogi i ścian sprawiłoby, że pomieszczenie przypominałoby bardziej salę operacyjną niż kuchnię, która żyje swoim życiem. Do białej meblościanki na pewno będą pasowały pastelowe, standardowe kolory – mówimy tutaj o czerwonym, niebieskim i zielonym. To pewniaki jeżeli chodzi o dobór dodatków. Jednoczesnym atutem wybrania koloru zielonego jest fakt, iż będzie on się idealnie komponował w przypadku prowadzenia kuchennego ogródka z ziołami. Wystające zielone łodygi i liście nie będą gryzły się z innymi dodatkami tego samego koloru.
Naszym celem będzie możliwie jak najbardziej spasować inne elementy znajdujące się w kuchni do białych mebli – a najważniejszy cel to oczywiście zachowanie wrażenia lekkości, bo takie sprawiają wybrane szafki. Do wcześniej wybranych pastelowych kolorów proponujemy szare płytki podłogowe i tutaj wybór spośród konkretnego wzoru jest kwestią indywidualną – sprawdzą się zarówno płytki imitujące beton a także takie imitujące drewniane panele. Pastelowy kolor na ścianach lekko ożywi pomieszczenie, jednocześnie nie atakując swoją barwą. W takim przypadku proponujemy także zachowanie białych blatów, żeby już nie dodawać kolejnego elementu przykuwającego uwagę.
Blaty – marmur czy kamień?
Możemy zdecydować się także na blaty zbudowane z marmuru (ciemne będą wyglądać bardziej ekskluzywnie a jasne sprawią wrażenie czystości, do blatów dobierzemy meble kuchenne). Wówczas podłoga także powinna być wzorowana na marmurze, najlepiej w odcieniu blatów. Podobną zasadę możemy zastosować do blatów z laminatu czy innego typu kamienia, niekoniecznie marmuru. My jesteśmy zwolennikami marmuru.
Pozostając w temacie kontrastów, istnieje połączenie od zawsze traktowane jako nowoczesne a jednocześnie ekstrawaganckie. Mowa o kuchni zawierającej dwa kolory – biały i najmocniej kontrastujący z nim kolor czarny. Wprowadzamy dynamikę do naszej kuchni a efekt takiego przedsięwzięcia może czasami przypominać pomieszczenie jak z kreskówki czy filmu niemego. Odradzamy jedno – jeżeli chcemy mieć czarno-białą kuchnię, to dobierzmy czarny blat do białych mebli. Czarny kolor podłogi będzie się dobrze komponować z białymi bądź szarymi ścianami. Ale zdecydowanie nie warto tworzyć w takim przypadku mozaiki czy szachownicy z płyt podłogowych – wówczas cały efekt może zostać zaprzepaszczony.