Tutaj jesteś

Firany, zasłony czy rolety? Najciekawsze ozdoby okienne

18 stycznia, 2018 Wnętrza


Podczas urządzania salonu bardzo ważną rolę pełnią ozdoby okienne. Potrafią nie tylko pięknie rozjaśnić pomieszczenie. Czy wręcz przeciwnie nadać mu mrocznego uroku. Ale przede wszystkim są w stanie dzięki dobremu dopasowaniu do mebli, rodzaju podłogi, koloru ścian lub koloru okien wtopić się w otoczenie. I nie zwracać na siebie uwagi a jednocześnie tworzyć wystrój pomieszczenia jako całość.

Salon to zazwyczaj największe pomieszczenie w mieszkaniu czy domu. To w nim statystycznie cała rodzina spędza najwięcej czasu. To także w tym miejscu bardzo często się po prostu jada posiłki, organizuje relaks oraz rozrywkę. Bardzo ważne jest więc, żeby taki element jak dekoracje okienne nie przytłaczały i nie psuły nastroju – dobrze dobrane zasłony czy firany mogą poprawić nam nastrój podczas codziennej aktywności w salonie.

Modne ozdoby okienne

Nie zawsze jest tak, że modne znaczy wygodne. W czasie wizyty w sklepie musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na użyteczność dekoracji okiennych – pomimo tego, że używamy określenia dekoracje, wcale nie powinniśmy zapominać o ich zadaniu w naszym domu. Świetnym rozwiązaniem jest dobór zasłon i rolet do takich elementów jak poduszki, karnisza, kanapy i mebli. Najczęściej jednak wybieramy kolor, który będzie najlepszym połączeniem podłogi z sufitem – przykładowo szarość podłogi i biel sufitu idealnie komponuje się z przełamującą je czerwienią lub błękitem. Zaproszeni goście na pewno od progu zauważą rzucające się w oczy kolory na tle surowo urządzonego salonu.

Nadal, niezmiennie od wielu pokoleń decydujemy się raczej na połączenie białych firan i kolorowych zasłon. To standardowe połączenie koronkowej firany powieszonej na karniszu bliżej okna oraz znajdujące się bliżej wnętrza pokoju zasłony, które mają za zadanie w przypadku ich zasunięcia oddzielić całe pomieszczenie od świata zewnętrznego dostępnego za oknami.

Nowe ozdoby okienne

Rolety natomiast to jedno z nowszych rozwiązań, dostępne na naszym rynku co najwyżej kilkanaście lat. Zwyczajowo rolety kojarzymy z zawodnością mechanizmu i szybkim brudzeniem się ale to w praktyce melodia przeszłości. W tej chwili wachlarz dostępnych modeli rolet powala na kolana – możemy wybierać spośród rolet rzymskich (podczas składania tworzą się fale z tkaniny), rolet typu austriackiego (w połowie złożone przypominają zasłony, ponieważ widoczne jest mięcie materiału na dole). Hitem ostatnimi czasy okazują się rolety typu 'dzień-noc’ – roleta może wpuszczać światło do pomieszczenia przez poziome wolne przestrzenie (taka roleta to połączenie dwóch poziomów materiału, które posiadają w identycznych miejscach wolną przestrzeń) lub blokować i odbijać je w momencie, gdy materiał z pierwszej warstwy przysłoni wolą przestrzeń z drugiej i analogicznie wolne pole z pierwszego zostanie przysłonięte materiałem z drugiego poziomu.

Inne typy rolet

Możemy zdecydować się na wiszące harmonijki. Czyli rolety plisowane, które składają się za pomocą skracania linek przymocowanych do góry i doły takiej rolety. Analogicznie się rozkładają, w momencie gdy odblokujemy kawałek linki. Te rozwiązanie przypomina dawne żaluzje. Metalowe bądź aluminiowe rozwiązanie pamiętające lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku. Umieszczało się je często pomiędzy szybami w oknie rozkładanym. Dwie szyby ograniczały żaluzję dzięki czemu było to w miarę stabilne rozwiązanie. Niestety mechanizm, czyli linka stosowana także w przypadku rolet harmonijkowych, bardzo często lubiła zawodzić.

Ozdoby okienne wiszące

Z rolet najczęściej korzystamy z wolnowiszących tkanin. W tym przypadku możemy ograniczyć takie rolety wewnętrzne specjalnymi elementami plastikowymi, dzięki czemu obciążona odpowiednią masą tkanina będzie się równomiernie rozwijać i zwijać. Dostępne w salonach są również modele działające w drugą stronę, przeznaczone dla pokoi położonych nisko i narażonych na widok osób przechodzących chodnikiem przed budynkiem. W takich roletach mechanizm znajduje się u góry i materiał podciągany jest ku górze. Oba rozwiązania są mechanizmami dosyć prostymi – materiał nawinięty jest na rolkę i mechanizm obraca rolkę zwijając lub rozwijając tkaninę.

Montaż ułatwiają specjalne zaczepy, które dają nam ogromne pole manewru w przypadku instalacji tego typu rolet. Zarówno możemy założyć rolkę z materiałem i mechanizmem na skrzydło okienne całkowicie bezinwazyjnie ale nikt nie broni nam, żebyśmy w przypadku takiej chęci, nawiercili otwory w skrzydle i przykręcili element do niego. W przypadku nowych okien, możemy utracić gwarancję na nasze okna.

Żaluzje – staromodne ozdoby okienne?

Wspomnieliśmy o żaluzjach – w wielu instytucjach zauważamy co prawda żaluzje. Bardzo różniące się od tych dawniej używanych w naszych domach. Mowa o żaluzjach zrobionych z materiału i jako jedno z rzadziej spotykanych rozwiązań. Elementy materiałowe są umieszczone wertykalnie, jednocześnie całość może zmieniać kąt nachylenia do okna. I zależnie od niego zapewnić więcej światła w pomieszczeniu lub przyciemnić je. Dlaczego ten typ rolet spotykamy tak często w instytucjach? Rozwiązanie jest dosyć szczególne i zazwyczaj montowane w miejscach z dużymi zabytkowymi oknami. Gdzie swoje siedziby najczęściej mają szkoły i instytucje takie jak urzędy miasta. W naszym salonie nie będą miały zastosowania i nie wyglądałoby to estetycznie.

Redakcja OknoArt

Misją naszej redakcji jest dostarczanie inspiracji i praktycznych wskazówek dotyczących projektowania i aranżacji przestrzeni domowej oraz ogrodowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?