Nie trzeba mieć ogrodu, aby móc uprawiać rośliny. Naszą oazą zieleni może stać się taras, balkon lub choćby parapet okienny. Wspaniałą ozdobą mogą być liczne rośliny kwitnące posadzone do doniczek. Kwitnące rośliny jednoroczne lub niewielkie byliny można uprawiać w podłużnych skrzynkach powieszonych na balustradzie balkonu lub umocowane do parapetu okiennego.
W czym sadzić kwiaty balkonowe
Trzeba tylko pamiętać aby miejsce nie narażone na mocne podmuchy wiatru, a skrzynki dobrze przytwierdzone. Stosuje się pojemniki plastikowe, które są najlżejsze. Zanim je zawiesimy, warto też zwrócić uwagę, czy podczas podlewania woda nie będzie skapywać na balkon sąsiada, co może mu się nie spodobać. W tego typu skrzynkach chętnie sadzone są bratki, pelargonie i petunie.
Nieco większe rośliny, np. karłowe krzewy można uprawiać w skrzyniach lub donicach stojących bezpośrednio na posadzce balkonu czy tarasu. Mogą być to pojemniki z tworzywa sztucznego (najtańsze i lekkie, ale zazwyczaj średnio ozdobne), drewniane (wyglądają bardzo naturalnie i pasują do każdej rośliny) lub ceramiczne (jeżeli rośliny będą zimować na zewnątrz to trzeba wybrać pojemniki mrozoodporne aby nie popękały podczas silnych mrozów).
Dbamy o rośliny balkonowe i tarasowe
Zanim wybierzemy rośliny na nasz balkon lub taras musimy określić jakie warunki panują w miejscy, gdzie będą stały donice z roślinami. Chodzi tutaj głównie o nasłonecznienie i narażenie na silne wiatry. Trzeba wybrać rośliny które będą się czuły dobrze w takich warunkach. Gleba nie ma większego znaczenia, bo pojemnik możemy wypełnić taką glebą, jakiej wymaga roślina. To zaleta uprawy w donicy. Pamiętajmy tylko aby do jednej donicy nie sadzić kilku roślin o innych wymaganiach glebowych.
W czasie sezonu, tj. od wiosny do lata, rośliny na balkonie wymagają regularnego podlewania i nawożenia, w zależności od wymagań danego gatunku. Przeważnie jednak podczas upałów trzeba podlewać nawet codziennie. Do nawożenia stosuje się zazwyczaj nawozy płynne, które rozpuszcza się w wodzie do podlewania. Nawozimy co 2 tygodnie.
W zależności od wymagań danego gatunku, zimę rośliny mogą spędzić na zewnątrz, pod warunkiem zabezpieczenia ich przed przemarznięciem (głównie trzeba ocieplić pojemnik aby ziemia nie zamarzała) lub też trzeba przenieść je do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem. Jeżeli są to rośliny zimozielone, zabrane z tarasu, zimą będą zdobić nasze mieszkanie.