Tutaj jesteś

Nakładka epoksydowa na posadzce betonowej – rozwiązanie dla garażu

27 lipca, 2019 Dom i ogród Nakładka epoksydowa

W starszych garażach najczęściej spotyka posadzki betonowe. Beton to materiał niezwykle twardy i bardzo trwały. Jednak z czasem ulega zniszczeniu. Rozwiązaniem problemu zużytej posadzki betonowej może być jej szlifowanie i polerowanie. Możliwe jest także wykonanie nakładki z żywicy epoksydowej.

W jaki sposób przygotować posadzkę betonową do nałożenia epoksydu?

Krok 1: Przygotowanie posadzki betonowej

Posadzki epoksydowe podłogi garażowe wymagają dobrego przygotowania podłoża. Ma to kluczowe znaczenie dla powodzenia procesu aplikacji. Niezbędne jest wykonanie szlifowania posadzki betonowej lub przeprowadzenie trawienia kwasem. Staranne wykonanie tych czynności jest bardzo ważne. Dzięki dobremu przygotowaniu podłoża zapewniane jest dobre połączenie betonu z epoksydem. Wskazane jest także naprawienie wszystkich pęknięć i uszkodzeń podłogi przed nałożeniem żywicy epoksydowej.

Krok 2: Podkład

Wysokiej jakości epoksydowe żywice podłogowe składają się z wielu warstw. Ma to na celu zapewnienie odpowiedniej twardości wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Liczba ta ma także wpływ na trwałość posadzki. Pierwszą warstwą systemu najczęściej jest podkład.

Podkład jest tym składnikiem powłoki epoksydowej, który wiąże się z betonem, zapewniając jednocześnie najlepszą przyczepność kolejnych warstw. Część podkładów posiada także właściwości paroizolacyjne, dzięki czemu działają jak bariera dla wilgoci. Jest to istotna zaleta rozwiązań na bazie epoksydu, która nie występuje w przypadku klasycznych posadzek betonowych. 

Krok 3: Lakier bazowy i warstwa wierzchnia 

Kolejną warstwą jest lakier bazowy. Może on być kolorowy lub bezbarwny. Czasem, w zależności od zaleceń producenta, lakier bazowy może być stosowany bezpośrednio na posadzkę betonową, bez konieczności stosowania podkładu. Na lakier bazowy bezbarwny można nałożyć farbę akrylową, która nada podłodze odpowiedni kolor. 

Ostatnią nakładaną warstwą jest to bezbarwna warstwa nawierzchniowa. To właśnie ona nadaje posadzce garażowej błyszczący wygląd i głębię charakterystyczną dla rozwiązań żywicznych.

Stosowanie poliuretanowej warstwy nawierzchniowej

Na rynku dostępne są systemy zawierające w swoim składzie dodatek poliuretanu. Poliuretan jest dwuskładnikowym polimerem, który twardnieje podobnie jak żywica epoksydowa i także jest stosowany jako uszczelniacz i środek ochronny. Dodanie poliuretanu do warstwy nawierzchniowej posadzki epoksydowej sprawia, że jest ona bardziej odporna na efekt żółknięcia, który występuje po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dodatek poliuretanu wpływa także pozytywnie na elastyczność posadzki betonowej i jej odporność na zarysowania.

Czasem wystarczy polerowanie posadzki betonowej

Czy wykonywanie nakładki epoksydowej jest konieczne? Okazuje się, że nie. Często wystarczy konserwacja posadzki betonowej. Dzięki procesowi szlifowania i polerowania betonu możliwe jest przywrócenie świetności podłodze bez ponoszenia zbędnych kosztów. Dlatego każda inwestycja powinna być dokładnie przeanalizowana, a wybranie rozwiązanie dostosowane do potrzeb i oczekiwań.

Redakcja OknoArt

Misją naszej redakcji jest dostarczanie inspiracji i praktycznych wskazówek dotyczących projektowania i aranżacji przestrzeni domowej oraz ogrodowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?