Miarka kuchenna to niezbędny element właściwie w każdej kuchni. Dzięki niej możliwe jest gotowanie i przyrządzanie potraw z ogromną dokładnością, w konsekwencji uzyskamy niebagatelny smak. Niestety ostateczny wybór miarki może okazać się nieco problematyczny. Jakie rodzaje miarki kuchennej możemy wyróżnić? Z jakich materiałów mogą być zrobione miarki kuchenne? Jaki jest przelicznik miarki kuchennej? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Miarka kuchenna- jakie rodzaje możemy wyróżnić?
Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że miarka kuchenna przyjmuje formę różnych naczyń. Tego typu akcesoria posiadają funkcjonalne i bardzo przejrzyste podziałki, co umożliwia dokładne odmierzanie produktów. Kiedy zdecydujemy się na zakup miarek kuchennych, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad ich rodzajem. Największą popularnością cieszą się miski, kubki i dzbanki, które to wyróżniają się ponadprzeciętną pojemnością. Mają kilka dodatkowych funkcji, bowiem umożliwiają również zgniatanie ciasta czy też blendowanie składników. Drugim rodzajem miarek kuchennych są łyżki, które sprawdzą się do odmierzania nawet niewielkiej ilości produktów, co z pewnością jest w pełni satysfakcjonujące.
Z jakich materiałów mogą być zrobione miarki kuchenne?
Miarka kuchenna nie powinna być wybierana jedynie na podstawie kształtu naczynia. Niezwykle istotnym aspektem jest materiał, z którego akcesoria zostały wykonane. Zdecydowanie najpowszechniejsze są oczywiście miarki kuchenne plastikowe. Ich cena jest zaskakująco niska, a trwałość w zupełności wystarczająca. Alternatywnym rozwiązaniem jest miarka kuchenna silikonowa, która ma podobne walory co ta plastikowa. Coraz częściej wykorzystywana jest miarka ze stali nierdzewnej, a także ta metalowa, która charakteryzuje się wytrzymałością i odpornością. Istnieją również miarki drewniane, szklane i ceramiczne.
Przelicznik miarki kuchennej- jaki jest?
W starych przepisach nie wszyscy podawali dokładne proporcje składników. W konsekwencji można było znaleźć takie określenia, jak „szklanka mleka”, „łyżka cukru”, „łyżeczka soli”. Na pierwszy rzut oka trudno jest wskazać dokładne wartości. Otóż produkty używane w kuchni mają różną wagę, pomimo tego, że pojemność jest niemalże identyczna. Dlatego też przyjmuje się, że 1 łyżeczka to około 5 ml, 1 łyżka to około 15 ml, natomiast 1 szklanka oscyluje w granicach 250 ml.